07:42

Izrael.


Jerozolima 
                                                                        Jerozolima 


Temat bardzo trudny do opisania. Ciężko nabrać dystansu do aktualnie, istniejących tam przemian politycznych. Ponieważ nie jestem politykiem, musnę jedynie rys historyczny, aby skupić się na miejscach, które utkwiły mi w pamięci.
Rok 2010, przejście graniczne w Tabie (Egipt). Pomysł na wycieczkę jednodniową, stał się przemarszem w gigantycznym upale. Zaczął się od "obozowego" przejścia przez granicę, które trwało z 5 godzin i polegało na głębokiej lustracji. To była już zapowiedź wkroczenia do całkiem innego świata.
p. Adam  - człowiek "księga mądrości"
                                                  p. Adam  - człowiek "księga mądrości"
W 1948 roku 14 maja zostaje ogłoszone przez  Dawid Ben Gurion na posiedzeniu Rady Ludowej Państwo Izrael. Dzień póżniej wybucha na terenie Palestyny wojna izraelsko - arabska o nieuznanie nowego państwa. Arabowie, choć liczniejsi, zostają wypierani. Około 750 tysięcy arabskiej ludności ucieka ze swoich domostw. Masowo napływa ludność żydowska z Jemenu, Libii i Iraku. Pomimo początkowego kryzysu gospodarczego, państwo rozrasta się (w tysiącach ludności). Po 10 latach żydów jest już 2 miliony. Kolejny napływ ludności żydowskiej odbywa się po rozpadzie ZSRR. Trwają niekończące się spory i wojny izraelsko - arabskie (o wodę, tereny, wpływy).
Tora przy "Ścianie płaczu"
Tora przy "Ścianie płaczu"

Izrael to mieszanka dziś kultury żydowskiej, arabskiej i chrześcijańskiej. W samym centrum Jerozolimy widzimy uliczki arabskie z rodzinnymi zakładami pracy oraz  ulice żydowskie.
Do miejsc godnych plecenia zaliczę:
  • Betlejem - miasto w Autonomii Palestyńskiej identyfikowane z miejscem narodzenia Chrystusa z  Grotą Mleczną i Bazyliką Narodzenia Pańskiego;
  • Bazylika Grobu Pańskiego (Jerozolima);
  • Ściana Płaczu - jedyna ściana po Świątyni Jerozolimskiej, miejsce naszych modlitw i próśb, osobne dla kobiet i mężczyzn;
  • Góra Oliwna z widokiem na Jerozolimę;




Wędrując po Izraelu należy być przygotowanym na liczne kontrole paszportowe oraz "metalowe", tak jak to bywa na lotnisku. Zdjęcia należy wykonywać za zgodą, unikać miejsc wojskowych. Na granicy z Izraelem uzbroić się w cierpliwość i nie brać ostrych przedmiotów.  

Cmentarz żydowski - widok z Góry Oliwnej



Ściana Płaczu
Wycieczkę do Izraela planować tak, aby paszport, którym będziemy posługiwać się w przyszłości, nie był nam potrzebny w Turcji czy w Tunezji. Odprawa paszportowa wówczas może być utrudniona.

zdjęcia: Cebrail
źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Palestyna_(pa%C5%84stwo)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Izraela

Instagram

Copyright © 2018 Cebrail , Blogger