![]() |
Jerozolima |
Temat bardzo trudny do opisania. Ciężko nabrać dystansu do aktualnie, istniejących tam przemian politycznych. Ponieważ nie jestem politykiem, musnę jedynie rys historyczny, aby skupić się na miejscach, które utkwiły mi w pamięci.
Rok 2010, przejście graniczne w Tabie (Egipt). Pomysł na wycieczkę jednodniową, stał się przemarszem w gigantycznym upale. Zaczął się od "obozowego" przejścia przez granicę, które trwało z 5 godzin i polegało na głębokiej lustracji. To była już zapowiedź wkroczenia do całkiem innego świata.
![]() |
p. Adam - człowiek "księga mądrości" |
W 1948 roku 14 maja zostaje ogłoszone przez Dawid Ben Gurion na posiedzeniu Rady Ludowej Państwo Izrael. Dzień póżniej wybucha na terenie Palestyny wojna izraelsko - arabska o nieuznanie nowego państwa. Arabowie, choć liczniejsi, zostają wypierani. Około 750 tysięcy arabskiej ludności ucieka ze swoich domostw. Masowo napływa ludność żydowska z Jemenu, Libii i Iraku. Pomimo początkowego kryzysu gospodarczego, państwo rozrasta się (w tysiącach ludności). Po 10 latach żydów jest już 2 miliony. Kolejny napływ ludności żydowskiej odbywa się po rozpadzie ZSRR. Trwają niekończące się spory i wojny izraelsko - arabskie (o wodę, tereny, wpływy).
![]() |
Tora przy "Ścianie płaczu" Tora przy "Ścianie płaczu" |
Izrael to mieszanka dziś kultury żydowskiej, arabskiej i chrześcijańskiej. W samym centrum Jerozolimy widzimy uliczki arabskie z rodzinnymi zakładami pracy oraz ulice żydowskie.
Do miejsc godnych plecenia zaliczę:
- Betlejem - miasto w Autonomii Palestyńskiej identyfikowane z miejscem narodzenia Chrystusa z Grotą Mleczną i Bazyliką Narodzenia Pańskiego;
- Bazylika Grobu Pańskiego (Jerozolima);
- Ściana Płaczu - jedyna ściana po Świątyni Jerozolimskiej, miejsce naszych modlitw i próśb, osobne dla kobiet i mężczyzn;
- Góra Oliwna z widokiem na Jerozolimę;
Wędrując po Izraelu należy być przygotowanym na liczne kontrole paszportowe oraz "metalowe", tak jak to bywa na lotnisku. Zdjęcia należy wykonywać za zgodą, unikać miejsc wojskowych. Na granicy z Izraelem uzbroić się w cierpliwość i nie brać ostrych przedmiotów.
![]() |
Cmentarz żydowski - widok z Góry Oliwnej Ściana Płaczu |
zdjęcia: Cebrail
źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Palestyna_(pa%C5%84stwo)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Izraela